לבנות אוטופיה

 ענת דרור–שרף, ממכינה ב', נשואה לרונן (מאותה מכינה), חיה בירושלים, לומדת ועובדת באדריכלות.

 

"שכל מתכנן אוטופי הוא", מרטין בובר "נתיבות באוטופיה".

האוטופיה היא הדרך בה האדריכלות בורחת מעולם החומר אל עולם הרוח. האדריכלות לקחה על עצמה כבר מראשיתה לבטא את הרעיונות הנשגבים ביותר של האדם, עם תפקידו הראשון של האדריכל כבונה המקדש (ארדיכל- מאכדית– "בונה ההיכל"). משיכתה של האדריכלות אל האוטופיה העניקה לה את המימד הנשגב, אך טמנה בחובה גם את החטאים הגדולים ביותר של הבנייה והתכנון. הניסיון לבטא רעיונות אוטופיים באבן, מתכת ובטון נתון מראש לכישלון של אחד מהשניים: או בגידה ברעיונות הנשגבים או יצירתו של מקום בו אנשים אינם יכולים לחיות. שהרי האוטופיה כמושג מכילה בתוכה גם את רעיון "המקום המושלם" אך גם את המשמעות של "מקום שאינו קיים", ולכן הניסיון להגשימה בחומר הוא בעיתי מעין כמוהו.

אם נסתכל על המעשה הציוני כעל ניסיון לממש אוטופיה חברתית לאומית (הספר "אלטנוילנד" של הרצל), נבין ביתר קלות את מעשה התכנון הפיזי ואת תצורתם של הישובים העבריים שקמו בראשית המדינה. הצורך לבנות מקום שאינו קיים פתח בזמנו פתח לחזון רחב אופקים ולתנופות תכנון ובנייה בקנה מידה לאומי באופן חסר תקדים. אולם, חזון אוטופי מסוג כזה, הכרח לו שיתעלם מהמציאות המסובכת ולרוב יכשל בהתמודדות עם צרכיו, רצונותיו ודרך חייו של האדם כיחיד בתוך החברה. הקמת ערי הפיתוח בפריפריה היא דוגמא מובהקת לרעיונות גדולים המובילים לתכנון תוך התעלמות מסוימת מהמציאות בשטח.

מעצם מעשה התכנון קיים מתח בין מבטו של האדריכל ממעוף הציפור, לבין האדם החווה את המציאות היומיומית דרך הנוף הנשקף מחלון ביתו. במקום בו אני נמצאת, עדיין עושה את צעדי הראשונים במסע הארוך והמרתק של עולם האדריכלות, יקרות לי שתי נקודות המבט- של האדם והציפור. כולי תפילה שהמציאות השוחקת, האגו והפוליטיקה (שהינם חלק בלתי נפרד מחייו של כל אדריכל), לא ישכיחו אף אחת מהן ממני.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s