להשתתף ברגעים

מאת דרור בונדי, נשוי לאיריס ואבא לטוביה ולאה, חי בקהילת בית ישראל, לומד ומלמד.

עד שבאתי לבית ישראל לא אהבתי קהילות. יש אומרים שקהילה היא הדבר הטבעי ביותר, אך אני לא רוצה להיות חלק מהטבע. גדלתי בישוב קהילתי, אך ירשתי מאבי אינדוודואליזם.
מהי קהילת בית ישראל? בשנים האחרונות עוברת הקהילה תהליכים קהילתיים, אך דומה כי ככל שהתהליכים מתגברים דווקא גובר הקושי להסביר מהי. מבחינה מסוימת, קהילת בית ישראל הינה קהילה ככל הקהילות. נכון, שותפים לה דתיים וחילוניים; נכון, היא מסורה לעשייה חברתית, אולם, עדיין לא גילויים אלו הם המקשים על זיהויה כ"קהילה". כדי להבין מה מקשה על חברי הקהילה להסביר את פשר קהילתם, צריך להשתתף ברגעים בהם היא מתפקדת כסוג אחר של קהילה.
מי שנכח פעם בבית הכנסת של הקהילה לאחר סיום תפילת ליל שבת, מבין למה קשה ההסבר. גם אם יוכל להסביר מהי תפילה, יתקשה להסביר את ההתרחשות שבאה לאחר סיומה. לא אפרט התרחשות זו במילים, שכן חייב אדם להשתתף בה כדי להבינה, אך דומני ששם מתנהגת הקהילה כסוג אחר של קהילה. התרחשות דומה מופיעה לפעמים בשמחות של משפחות הקהילה. התפרים העדינים שבין החופה לסעודה, שבין דרשת הבר/בת-מצווה לשירה המלווה – בהם מופיעה פתאום הקהילה כסוג אחר של קהילה.
מהו סוג זה? וודאי שהוא אינו נעוץ באינדיווידואל, אך וודאי גם ששונה הוא מ"הקהילה הטבעית". אחד המאפיינים שלו הוא שקשה להסבירו באופן מופשט – אתה חייב להשתתף בו כדי שתוכל להבינו. מצד שני, אין זו השתתפות הבולעת את מקומך כפרט, כאדם יחידי ומיוחד המתנסה בהתנסות זו.קל וחומר שאין קהילה זו באה על חשבון מקומה של המשפחה, אדרבה היא בנויה באופן מובהק על היותך חלק ממשפחה, או על געגועיך לכך.
אגב, כיון שכך, לא ניתן לבחור להיות בקהילת בית ישראל. בחירה, במובן של הכרעה מתוך מודעות מלאה, תלויה בהבנת הדבר בו בחרת, אך קהילת בית ישראל אינה ניתנת להסבר. כך אני חש גם לגבי חברותי שלי בקהילה. הקמתי כאן עם איריס את ביתנו, ליד הקהילה, ופתאום גיליתי שנהיינו לחלק ממנה.

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“להשתתף ברגעים

  1. דרור שלום

    הקימונו בירוחם קבוצת לימוד בנושאי השל, מלווה בגוגול גרופ.

    רציתי לדבר איתך על כך

    ג'ף גודמן
    ירוחם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s