הייאוש מהחינוך

מאת מוקי צור.

הייאוש מהחינוך הוא מחלה מדבקת.

חולים בו אוטופיסטים קצרי רוח המבקשים לערוך רפורמה פוליטית- כלכלית שתביא לשינוי מיידי ובלתי מייגע. גם מעריצי האתמול הרואים בילדים אמצעי יעיל לשכפל את המקודש.

חולים במחלה גם מחנכים שניסו את האוטופיה המחנכת, נתקלו בהנהלה, בממסד הפוליטי, בתגובות של משפחות ובתגובה של ילדים ונשברו. גם כאלו הטוענים שכבר ראו את הכל ומכירים את הנצח הקטנוני המופיע למרות ותמיד.

התגובות למחלה מושקעות באמונה הנלהבת בשטיפת מוח וגם בידיעה המקצועית כיצד לכבות את המוח בעתיד זרוע צעצועי טכנולוגיה שיתנו לנו לדעת בלי ללמוד, להכיר וירטואלית בלי להשקיע וליצור בלי להתאמץ.

חולים במחלה מנהיגים משימתיים המבקשים דממת אלחוט פנימית בהסתערות וכאלה המתכרבלים בכריות ובמטעמים של חברת הצריכה. חולמים ומהופנטים. המיואשים ניכרים בכעסם, בשיכרונם הבדחני ובעיקר בביטחונם הבלתי מרוסן הפוסק את פסוקו בצדקנות שלא תאמן.

הייאוש מהחינוך מתוחכם מבחינה פוליטית. הפוליטיקאי החולה יבקש כי המערכת תכשיר במהירות סוכנים לקבלת גזר דינו של העוול החברתי עליו נשענים בעלי ממון ובעלי שררה. הוא מצפה שצעירי החברה ישקיעו עצמם בהכשרה מקצועית ובתרדמת חברתית. בעבודת לחץ המשולבת במסעות לשכחה עצמית.

ההיסטוריה הארוכה של הייאוש מהחינוך נוגעת בבעיות שורשיות. אין היא טיפשה ולא מחוסרת ידע. השאלה האם ניתן ללמוד משהו ממנה.

א.ד. גורדון דיבר על כך שיש ייאוש גדול ויש ייאוש קטן. הייאוש הגדול יכול להביא לכאב אמיתי, לקריאה עצמית חדה, לתפישת אופק מחדשת לחיפוש עוגן ושורש. הייאוש הקטן הוא בעצם הסחת דעת מהעיקר שהוא הסוד האמיתי של החינוך:

החינוך העצמי.

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“הייאוש מהחינוך

  1. מוקי שלום, איני מגיבה לתוכן דבריך (אם כי הם מאוד מעניינים בעיני) אלא רוצה לומר לך, (ליתר דיוק, לכתוב לך) שהנאום שנאמת בטקס הבוגרים של מכללת כנרת היה הנאום המהנה ביותר שיצא לאוזני לשמוע. אתה נואם גדול ושמעתי שגם מרצה גדול ואדם גדול עוד יותר. אני לא מכירה אותך אבל כל כך נהנתי שהייתי חייבת לשתף אותך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s